Zdrowie układu pokarmowego u psów

Czym są problemy trawienne u psa?

Zaburzenie trawienia to stan zdrowia, który uniemożliwia psu prawidłowe trawienie lub wpływa na zmianę tempa przechodzenia pokarmu przez układ pokarmowy. Nie lekceważ objawów! Jeśli Twój czworonożny przyjaciel przejawia objawy zaburzenia trawienia, bezzwłocznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Kobieta okryta żółtym kocem, przytulająca małego psa na kanapie


Poznaj oznaki zaburzeń

Niektóre oznaki problemów trawiennych u psa są łatwe (i nieprzyjemne) do zauważenia. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli Twój pies wykazuje którykolwiek z poniższych objawów:

  • Wymioty
  • Biegunka lub miękki stolec
  • Zmiana apetytu
  • Gazy
  • Bulgotanie w żołądku
  • Zaparcia
  • Nagły brak aktywności lub depresja
  • Świąd skóry/uszu

Co powoduje problemy z trawieniem u psów?

Zaburzenia trawienia mogą mieć różne przyczyny, a każda z nich może powodować u psa złe samopoczucie. Oto niektóre z najbardziej powszechnych przyczyn problemów z trawieniem u psów.

 

Golden Retriever na stole weterynaryjnym obok lekarza weterynarii
  • Ostre zapalenie żołądka i jelit

    Jest to najczęstsza przyczyna rozstroju żołądka u psów. Zwykle objawia się wymiotami i nagłą biegunką, ale może to być również zwykła biegunka. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak zjedzenie czegoś niesmacznego (wszyscy wiemy, że nasze psy uwielbiają to robić!), pasożyty, wirusy i ciała obce – to tylko kilka przykładów.

  • Przewlekła enteropatia lub nieswoiste zapalenie jelit

    W przeciwieństwie do nagłych zaburzeń, o których właśnie wspomnieliśmy, przewlekłe enteropatie pojawiają się wolniej i mają tendencję do utrzymywania się przez długi czas. Częstymi objawami są biegunka i utrata masy ciała. Ponownie, może to być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, takimi jak niepożądane reakcje na żywność i uwarunkowania genetyczne.

  • Zapalenie okrężnicy

    Okrężnica jest częścią jelita grubego, a jej stan zapalny nazywany jest zapaleniem okrężnicy. Jest to bardzo charakterystyczna przypadłość, przy której większość psów przejawia te same objawy – wyglądają one, jakby pilnie potrzebowały się wypróżnić, wysilają się, ale niewiele z tego wychodzi. Jednym z klasycznych objawów zapalenia okrężnicy jest też świeża krew i/lub śluz w stolcu.

  • Zapalenie trzustki

    Jest to poważny stan u psów, który może zagrażać ich życiu. Typowymi objawami zapalenia trzustki są nagłe wymioty, depresja i brak apetytu. Jest to również bardzo bolesne schorzenie, więc Twój pies może być niespokojny i „robić skłony”, aby złagodzić ból. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, że Twój pies może mieć zapalenie trzustki, jak najszybciej udaj się z nim do lekarza weterynarii.

  • EPI – zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

    Ta skomplikowanie brzmiąca nazwa opisuje stan, w którym psom brakuje pewnych enzymów potrzebnych do trawienia. Trzustka wytwarza niektóre z nich, a gdy ich brakuje, pokarm przechodzi bezpośrednio przez nią, nie pozwalając psu na uzyskanie składników odżywczych. Psy cierpiące z powodu zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki są zwykle bardzo głodne, ale nadal tracą na wadze i wyglądają na osłabione. Jako że nie trawią dobrze tłuszczu, ich stolce mogą mieć szarawy kolor. Niektóre rasy, takie jak owczarki niemieckie, są bardziej podatne na te dolegliwości niż inne. Zazwyczaj uzupełnienie diety o brakujące enzymy daje dobre rezultaty.

  • Alergie pokarmowe

    Psy mogą źle reagować na niektóre pokarmy z wielu powodów, nazywamy to niepożądanymi reakcjami pokarmowymi. Prawdziwe alergie pokarmowe są rzadsze niż nam się wydaje i zwykle wywoływane są przez białka zawarte w żywności, takiej jak wołowina i kurczak. Alergie pokarmowe mogą powodować wymioty i biegunkę, a także problemy skórne, takie jak świąd.

  • Zaparcia

    Podobnie jak u ludzi, psy cierpiące na zaparcia mają trudności z wypróżnianiem i mogą rzadziej załatwiać swoje potrzeby. Zaparcia mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Jedzenie kości może sprawić, że stolce będą twarde i trudne do oddania. Odwodnienie lub spowolnienie pracy jelit również może przekładać się na suchość i trudności w wydalaniu.

Co możesz zrobić?

Po pierwsze, jeśli podejrzewasz, że Twój pies cierpi na zaburzenia trawienia, porozmawiaj z lekarzem weterynarii o możliwościach leczenia. Możesz też pomóc psu, ograniczając liczbę stresorów w jego środowisku dzięki niektórym z poniższych sugestii:

 

Szczęśliwy mały pies głaskany na podwórku

Trzymaj się rutyny

Psy uwielbiają przewidywalność. Świadomość, że mogą przewidzieć, kiedy wrócisz do domu, kiedy pojawią się posiłki i kiedy nadejdzie pora spaceru, pomoże ograniczyć lęk psa do minimum.

Zobacz wskazówki

Jamnik w czerwonych szelkach

Odpowiednie akcesoria

Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pomagają uspokoić psa. Poproś swojego lekarza weterynarii o zalecenia, które pomogą Ci poradzić sobie z reakcją psa na stres w sytuacjach lękowych.

Dowiedz się więcej

Pies spoglądający na miskę z podłogi w kuchni

Zapewnij psu odpowiednią dietę

Karmy oparte na lekkostrawnych składnikach są łagodne dla rozstrojonego żołądka. Zapytaj swojego lekarza weterynarii o zmianę karmy dla psa i o to, jak ją zmienić, by jeszcze bardziej nie podrażnić żołądka.

Zobacz opcje

Produkty zalecane dla psów z problemami trawiennymi

Zalecane produkty wspierające zdrowie układu pokarmowego

Materiały i wskazówki

Aby zapewnić psu najlepszą możliwą opiekę podczas nadchodzącej podróży, zapoznaj się z pomocnymi materiałami od naszego zespołu lekarzy weterynarii.