Czy koty są opiekuńcze w stosunku do swoich opiekunów?

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Psy są znane z tego, że są bardzo oddane swoim opiekunom, ale czy istnieje coś takiego jak opiekuńczy kot? Dowiedz się, czy Twój kot czuje się wobec Ciebie opiekuńczy i jak może dać Ci o tym znać.

Czy koty są opiekuńcze?

Koty są często stereotypowo postrzegane jako zamknięte w sobie i powściągliwe, nawet w stosunku do osób, które kochają je najbardziej. Jednak prawda jest taka, że koty potrafią być tak samo opiekuńcze wobec swoich opiekunów, jak psy wobec swoich. Mówiąc prościej, koty kochają swoją rodzinę, a rodzina odwzajemnia ich miłość. W przełomowym badaniu opublikowanym w 2011 r. naukowcy po raz pierwszy wykazali, że więzi między kotami i ludźmi są tak samo silne jak te między ludźmi.

Możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, jak bardzo Twój kot zwraca uwagę na to, gdzie jesteś i co robisz, ale koty wykorzystują swój wyostrzony słuch i węch, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim domownikom. BBC przedstawia koty, które wykryły u swoich opiekunów raka i choroby serca, ostrzegły ich przed atakiem serca, ochroniły swoich młodych opiekunów przed dręczycielami, a nawet służyły u boku ludzi w Królewskiej Marynarce Wojennej!

Kobieta trzyma szarego kota szkockiego zwisłouchego przy twarzy, przytulając się do niego.

Częściej koty próbują chronić swoich rodziców przed ludźmi, których uważają za niebezpiecznych. Chociaż koty są zaciekłymi drapieżnikami, niektórym z nich ludzie mogą wydawać się wielcy i przerażający. To instynktowne, że kot broni swojego terytorium i Twojego.

Ale choć urocze jest wyobrażanie sobie, że Twój kot rzuca Ci się na ratunek, to prawdopodobnie nie myśli on o swoich działaniach w ten sam sposób. Znany behawiorysta zwierzęcy, dr John Bradshaw, na łamach National Geographic, przestrzega przed skłonnością ludzi "do wyobrażania sobie, że [koty] mają myśli i intencje podobne do naszych." Jeśli Twój kot próbuje Cię przed czymś (lub przed kimś) chronić, prawdopodobnie kieruje się swoim instynktem.

Oznaki nadopiekuńczości kota

W niektórych przypadkach koty mogą być nadopiekuńcze aż do poziomu agresji. Staraj się zwracać uwagę na komunikację niewerbalną swojego kota, aby móc określić, co powoduje, że kot przechodzi do obrony.

Aby rozpoznać, czy Twój kot jest w trybie obronnym, zwróć uwagę na poniższą mowę ciała kota:

  • Rozszerzone oczy
  • Spiczaste uszy wyciągnięte jak anteny satelitarne
  • Ostre, szybkie ruchy ogona
  • Przygarbiona postawa
  • Obnażone zęby i/lub pazury
  • Syczenie, warczenie lub skrzeczenie
  • Gryzienie lub drapanie

Jak radzić sobie z nadopiekuńczym kotem

Kot obronny to kot bojaźliwy, a strach może przerodzić się w agresję. Zanim jednak kupisz tabliczkę "niebezpieczny kot" na drzwi wejściowe, zastanów się, jak uspokoić agresywnego kota i nauczyć go, że jego zachowanie jest nie do zaakceptowania.

Wiedz, że choć nie należy nagradzać wrogości swojego kota, karanie agresywnego kota też nie jest skuteczne. RSPCA wyjaśnia, że jeśli upomnisz lub ukarzesz swojego kota za złe zachowanie, jest bardzo mało prawdopodobne, że to zrozumie. Zamiast powstrzymać niepożądane zachowanie, możesz je pogorszyć, sprawiając, że kot stanie się jeszcze bardziej nerwowy lub strachliwy. Jaka jest najlepsza rzecz, którą można zrobić w takiej sytuacji? Odejść i zachęcić innych domowników, aby zrobili to samo.

Czy koty są opiekuńcze? Instynktem Twojego zwierzęcia jest reagowanie, gdy poczuje zapach, usłyszy lub w inny sposób wyczuje coś dziwnego. W ich DNA jest też to, że gdy się przestraszą, przechodzą do obrony. Dobrze jest wiedzieć, że w razie kłopotów masz wsparcie swojego kota.

Informacja o autorce

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien jest pisarką, mamą i wieloletnią kocią matką, której domem rządzą dwa koty rasy rosyjskiej niebieskiej. Jej prace pojawiają się także na portalach Care.com, What to Expect oraz Fit Pregnancy, gdzie pisze o zwierzętach domowych, ciąży i życiu rodzinnym. Znajdź jej profil i śledź ją na Instagramie i Twitterze @brovelliobrien.

 

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Powiązane artykuły

Powiązane produkty