Dlaczego kot przestał załatwiać się do kuwety?

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Jeżeli kot zmienia swoje "toaletowe" nawyki i przestaje korzystać z kuwety, zwykle ma ku temu wyraźne powody. Nawet jeżeli zaczął załatwiać swoje sprawy w innym miejscu w domu.

Długowłosy biało-szary kot w czerwonym obroży siedzi.

Najczęstsze przyczyny i rozwiązania niektórych problemów:

Brudna kuweta:

Koty nie lubią korzystać z mocno zabrudzonej kuwety. Rozwiązanie – kuwety powinny być dokładnie myte co kilka dni, a za każdym razem gdy usunie się odchody, należy dosypać świeżego żwirku.

Zniechęcający zapach żwirku:

Rozwiązanie – Stosowanie zapachowego żwirku, odświeżaczy powietrza czy środków dezynfekcyjnych może zniechęcić wrażliwego na zapachy kota do korzystania z kuwety. Używaj łagodnego detergentu i ciepłej wody albo specjalnego środka do czyszczenia kuwety. Koty uczące się korzystania z kuwety muszą na początku powiązać ją z właściwym miejscem załatwiania potrzeb, a zbyt częste mycie może osłabić takie skojarzenia.

Niewłaściwy rodzaj żwirku:

Rozwiązanie – Zmiana konsystencji lub typu żwirku może zniechęcić kota do korzystania z kuwety. Duże kawałki drewna sprawdzają się w przypadku kociąt, ale gdy zwierzę stanie się cięższe, chodzenie po nich może mu sprawiać dyskomfort. Koty preferują drobnoziarnisty żwirek o konsystencji piasku bez zapachu odświeżacza. Jeżeli planujesz zmianę rodzaju żwirku, mieszaj stopniowo stary z nowym przez tydzień i obserwuj reakcję kota.

Umiejscowienie kuwety:

Rozwiązanie – Jeżeli kuweta stoi w miejscu, w którym kotu mogą przeszkadzać pies, dziecko lub inne koty, korzystając z niej nie będzie czuł się komfortowo. Może sobie w zamian poszukać przytulniejszego miejsca za telewizorem. Koty nie lubią korzystać z kuwety znajdującej się obok hałasującej pralki czy suszarki. Postaw kuwetę w cichym zakątku, z którego kot może patrzeć tylko w jednym albo dwóch kierunkach na raz, a nie na otwartej przestrzeni czy w przejściu. Miska z jedzeniem znajdująca się obok kuwety zniechęci kota do korzystania z niej, dlatego postaw ją gdzieś indziej.

Rodzaj kuwety:

Rozwiązanie – Niektóre koty wolą bezpieczną zadaszoną kuwetę, podczas gdy inne preferują otwartą, z której łatwiej uciec. Jeżeli używasz odkrytej kuwety, może warto kupić taką z przykrywką i na odwrót. Postawione do góry nogami pudełko z wyciętą jedną ścianą albo odpowiednie ustawienie roślin doniczkowych pozwoli zapewnić kotu konieczną prywatność. Niektóre zadaszone kuwety mają przy wejściu klapki, które dla bardziej stresujących się kotów mogą stanowić o jedną przeszkodę za dużo.

Złe skojarzenia:

Rozwiązanie – Czasem kot nie chce korzystać z kuwety, bo miał związane z nią złe doświadczenia. Podawanie leków albo dotykanie kota podczas używania kuwety wystarczy, aby zaczął źle ją sobie kojarzyć. Czasem pomaga przestawienie kuwety w spokojne miejsce.

Wczesne szkolenie:

Kocięta często brudzą w domu gdy są młode i zbyt szybko zapewni im się dostęp do dużych przestrzeni.

Rozwiązanie – Gdy kocięta przybywają do nowego domu, mają za sobą jedynie kilka tygodni nauki korzystania z kuwety udzielanej przez matkę. Nie kontrolują swojego pęcherza i jelit tak dobrze jak dorosłe koty, dlatego ważne, aby mały kociak miał łatwy dostęp do kuwety przez cały czas. Na początku zaleca się zamknięcie kociaka w jednym pokoju, a następnie stopniowe pozwalanie mu na odkrywanie innych pomieszczeń w domu po kilku tygodniach. Każdy moment korzystania z kuwety staje się umocnionym i zakorzenionym zachowaniem, które utrzyma się przez całe jego życie.

Jeżeli potrzebujesz więcej porad lub pomocy w sprawie swojego kota, skontaktuj się z miejscowym lekarzem lub technikiem weterynarii, którzy udzielą Ci więcej informacji.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane