Dom tymczasowy dla kota. Co musisz wiedzieć?

Published by
min read

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Interesuje Cię tymczasowe wzięcie pod opiekę kotów lub kociąt? Fiona Branton, kocia zastępcza "mama" gorąco do tego namawia. Pierwszym zwierzęciem, dla jakiego stworzyła rodzinę zastępczą była ciężarna kotka, którą przygarnęła w 2006 roku. Kiedy przyszły na świat kocięta, była zachwycona. "Urodziła sześć kociaków, które były po prostu urocze," powiedziała. "Było przy tym tyle zabawy." Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy dobrowolne zostanie rodziną zastępczą dla kociąt czy kotów to coś dla Ciebie.

Dlaczego schroniska umieszczają koty w rodzinach zastępczych?

Od czasu gdy przyjęła do siebie pierwszą kocią mamę, Branton wychowała dziesiątki kotów w swoim domu w Erie, w Pensylwanii. Niektóre z nich zostały tylko przez parę tygodni, inne z kolei przez długie lata.

Większość schronisk korzysta z pomocy rodzin zastępczych, aby oddać im pod opiekę przynajmniej niektóre koty, opowiada Branton, pełniąca aktualnie funkcję prezesa zarządu w mającej swoją siedzibę w Erie organizacji Because You Care, Inc. (BYC), zajmującej się ratowaniem, leczeniem i umieszczaniem bezdomnych i porzuconych zwierząt domowych. Działalność BYC jest w tym sensie wyjątkowa, że każdy kot, który trafi do schroniska, przed ostateczną adopcją zostaje oddany do rodziny zastępczej. Organizacja wychodzi z założenia, że umieszczenie kota w domu, a nie w schronisku, ułatwia ocenę osobowości, zwyczajów i stanu zdrowia zwierzęcia. Co z kolei pozwala personelowi BYC późniejszą adopcję kotów w domach, w których znajdą dokładnie to, czego potrzebują.

Purebred ruddy somali cat looking up staring at the camera.

Zatwierdzenie kandydatury

Jeśli chcesz wziąć pod tymczasową opiekę kocięta lub dorosłego kota, pierwszą rzeczą jest zatwierdzenie przez schronisko Twojej kandydatury. Pracownicy poproszą Cię o wypełnienie stosownych dokumentów i prawdopodobnie sprawdzą Twoje dane. Mogą też wymagać odbycia odpowiedniego szkolenia. Nie jest też wykluczone, że jeden z pracowników schroniska uda się z wizytą do Twojego domu, żeby sprawdzić, że masz wszystko, co niezbędne do tymczasowego przygarnięcia zwierzęcia. Oto co może chcieć sprawdzić:

  • Czy posiadasz inne zwierzęta domowe? Jeśli tak, będą musiały być na bieżąco ze szczepieniami i posiadać temperament, który pozwoli im zaakceptować nowe zwierzę pod wspólnym dachem.
  • Czy kot będzie miał możliwość odizolowania się od pozostałych członków rodziny? Branton uważa, że bardzo ważną rzeczą jest posiadanie "kociego" pokoju, w którym będzie można odizolować nowego pupila. Twierdzi, że istnieje wiele powodów do tymczasowej separacji, na przykład jeśli kot nie był szczepiony, jeżeli jest zestresowany i wyrządza szkody, gdy nie ma Cię w domu, lub jeśli po prostu potrzebuje miejsca, aby pobyć samemu.
  • Jak pozostałe osoby z Twojego domu podchodzą do kwestii bycia rodziną zastępczą? W końcu wszyscy domownicy powinni zaangażować się w opiekę nad nowym zwierzęciem, nawet jeśli jest ona tymczasowa.
  • Czy masz odpowiednio dużo czasu i dyspozycyjności, aby pełnić rolę zastępczego kociego rodzica? Jednym z powodów, dla którego kot trafia do Twojego domu, jest przygotowanie go do życia w społeczeństwie. Dlatego powinieneś i powinnaś często bywać w domu, aby zapewnić zwierzęciu potrzebne interakcje.
  • Czy masz wystarczająco dużo cierpliwości, aby tymczasowo zająć się kotem? Rodziny zastępcze muszą zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre zwierzęta nie zostały nauczone tego, że nie można drapać mebli czy wskakiwać na kuchenny blat. Niektóre koty mogą również obsikiwać otoczenie, chować się przed człowiekiem, albo atakować, gdy chcemy go pogłaskać. Czy masz wystarczająco dużo cierpliwości i wyrozumiałości dla tego typu problemów behawioralnych?

Pytania, jakie należy zadać w schronisku

Pamiętaj, że w czasie procesu rekrutacyjnego możesz zadać pracownikom schroniska wszystkie nurtujące Cię pytania. Dobrze jest zapytać o następujące rzeczy:

  • Czy schronisko zapewnia żywność, żwirek i pokrywa koszty opieki medycznej?
  • Czy schronisko współpracuje z konkretnym lekarzem weterynarii?
  • Czy oczekuje się od Ciebie, że przyjmiesz w swoim domu potencjalne rodziny adopcyjne lub że zabierać będziesz kota na wydarzenia związane z adopcją?
  • Czy możesz zrezygnować z opieki nad kotem, gdy okaże się, że nie pasujecie do siebie?
  • Czy będziesz mieć wpływ na to, który kot czy kociak trafi do Twojego domu?
  • Czy będziesz mieć możliwość zaadoptowania kota, jeżeli zadecydujesz, że chcesz go zatrzymać?

Odpowiedzi na powyższe pytania będą na pewno różnić się w zależności od schroniska. Ale niezależnie od tego, jakich pracownicy udzielą odpowiedzi, nim podejmiesz ostateczną decyzję, upewnij się, że odpowiada Ci sposób funkcjonowania i zasady obowiązujące w schronisku.

Gray cat with bright yellow eyes nursing kittens

Niezbędne wyposażenie

Zanim kot, którego bierzesz pod opiekę, pojawi się w Twoim domu, sprawdź czy posiadasz wszystko, czego potrzebuje. Schronisko powinno dostarczyć część lub wszystkie z poniższych elementów:

  • Transporter: Będzie Ci potrzebny, jeżeli musisz udać się z kotem do lekarza weterynarii lub zabrać go na wydarzenia związane z adopcją.
  • Wysokiej jakości pożywienie: Wybierz mokrą lub suchą karmę, odpowiednią do wieku i ewentualnych problemów zdrowotnych kota.
  • Kuweta oraz żwirek: Jeżeli przygarniasz kocią mamę z małymi, najlepiej sprawdzi się forma do ciasta o niskim brzegu lub blacha do pieczenia, gdyż ich małe nóżki nie będą wystarczająco długie, żeby korzystać z klasycznej kuwety.
  • Zabawki: Częścią Twojej pracy jako rodzica zastępczego jest przygotowanie kota do życia w społeczeństwie, dlatego zabawa stanowi jedną z podstaw.
  • Drapak: Twój kociak czy dorosły kot powinien mieć wyznaczony obszar do drapania. To naturalny nawyk u wszystkich kotów, do którego należy je zachęcać w przeznaczonych do tego miejscach.

Branie pod opiekę kotów ze specjalnymi potrzebami

To, jak długo kot zostanie w swojej przybranej rodzinie, zależy od wielu czynników. Branton mówi, że miewała u siebie zdrowe koty, które odchodziły do adopcji już po kilku tygodniach, podczas gdy inne, ze specjalnymi potrzebami, zostawały z nią przez całe lata. Niedawno przygarnęła kota zarażonego wirusem nabytego niedoboru immunologicznego kotów (FIV) i spodziewa się, że zostanie z nią do końca swoich kocich dni. Został porzucony w momencie, gdy poprzednia rodzina zmieniała miejsce zamieszkania.

To kot w podeszłym wieku, brakuje mu jednego oka i bardzo ciężko mu jeść," mówi. "Więc w zasadzie jest kotem, nad którym sprawuję długoterminową opiekę hospicyjną.

Amerykańskie towarzystwo ASPCA podkreśla, że ten specyficzny rodzaj opieki łączy w sobie fakt przyjęcia pod swój dach zwierzęcia szukającego domu z opieką nad kotem, który może mieć trudności z adopcją ze względu na swój podeszły wiek, chorobę lub nawyki behawioralne.

"Program ten polega na otwarciu swojego domu i serca dla zwierzęcia, które nie jest wystarczająco zdrowe do adopcji, ale potrzebuje ciepłego i kochającego otoczenia, w którym może przeżyć swoje złote lata z zapewnionym odpowiednim leczeniem," podkreśla ASPCA. Jeżeli czujesz się na siłach, aby opiekować się kotem borykającym z chorobą taką, jak FIV, wiele schronisk zaoferuje Ci szkolenie z podawania leków czy przygotowywania łatwego do spożycia pożywienia.

Trudno się rozstać?

Najcięższym momentem w sprawowaniu opieki jako rodzic zastępczy jest ten, gdy kot odchodzi do nowego domu, mówi Branton.

"Bycie rodziną zastępczą przynosi wiele satysfakcji," tłumaczy. "Ale ma to również słodko-gorzki posmak, ponieważ ostatecznie tracimy zwierzę, które pokochaliśmy. Należy wtedy pamiętać, że szykuje się miejsce dla kolejnego czworonoga." I być świadomym tego, że uczy się kota łagodności i wyposaża w społecznie cenione umiejętności, które zabierze ze sobą do nowego, pełnego wsparcia, stałego domu.

A jeżeli naprawdę nie jesteś w stanie się pożegnać ze zwierzęciem, jest więcej niż prawdopodobne, że schronisko zgodzi się, abyś zaadoptował go na stałe, dodaje Branton.

"To zdarza się bardzo często," śmieje się. "Ludzie zakochują się i kot zostaje."

Sama Branton zaadoptowała kilka kotów, dla których początkowo była zastępczą mamą.

"Wiedzą jak podbić Twoje serce," tłumaczy. "Wiesz wtedy, że są we właściwym miejscu."

Informacja o autorze

Kara Murphy

Kara Murphy

Kara Murphy jest wychowującą w swoim domu zwierzaki autorką tekstów, mieszka w Erie, w Pensylwanii. Jej pies rasy goldendoodle wabi się Maddie.

Powiązane artykuły

  • Nauka kota korzystania z kuwety

    Koty są z natury bardzo czystymi zwierzętami. Czasami pupil nauczy się korzystania z kuwety od swojej mamy. Przeczytaj, jak nauczyć kota robić do kuwety.
  • Świadomy wybór młodego kota z miotu

    Jeśli wybierasz kociaka z miotu, kilka prostych wskazówek pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. Czym jest socjalizacja kota? Czy wybrać najmniejszego kota z miotu?
  • Dlaczego i kiedy należy wykastrować kota

    Oprócz oczywistego uroku każdego kociaka, jest całe mnóstwo innych powodów, dla których warto zaadoptować kociego malucha. Koty są bardzo czystymi i porządnymi zwierzętami.
  • Obserwacja rozwoju kociaka

    Poznaj cotygodniowy i miesięczny przebieg rozwoju Twojego kociaka, w tym kiedy możesz spodziewać się, że zacznie chodzić i będzie potrzebował niezbędnych szczepień.

Powiązane produkty