Sześć sposobów na uspołecznienie nowego kota

Opublikowany przez Jeanne Grunert
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Socjalizacja kota w nowym domu wymaga cierpliwości. Nawet dorosły kot adoptowany ze schroniska może być przestraszony, nieśmiały lub niepewny swoich nowych współmieszkańców, niezależnie od tego, jak bardzo są gościnni. Oto jak zapewnić nowemu towarzyszowi dużo czasu i miejsca na zapoznanie się z nowym domem i ludźmi, którzy w nim mieszkają.

1. „Mapowanie”

Twoim zadaniem podczas socjalizacji kota jest spojrzenie na sytuację z punktu widzenia kota: przestraszonego i znajdującego się w obcym środowisku, zamieszkanym przez "olbrzymów" (Ciebie i Twoją rodzinę), którzy ciągle chcą go przytulać i brać na ręce. Może to być przytłaczające, zwłaszcza dla nieśmiałych kotów. W związku z tym poinstruuj rodzinę, aby zachowała bezpieczną odległość, kiedy kot będzie poruszać się po domu. Twój nowy kot potrzebuje czasu, aby poczuć zapach, zbadać i w końcu zidentyfikować bezpieczne miejsca, do których może uciec w razie potrzeby. Dzięki temu może rozwijać wewnętrzną "mapę" domu, ucząc się, czyj pokój należy do kogo.

2. Łagodny olbrzym

Na samym początku wszyscy powinni zachowywać się spokojnie lub zająć się swoimi sprawami. Jeśli kot podejdzie do Ciebie, powoli opuść rękę, aby umożliwić mu powąchanie. Poruszając się cicho, zacznij głaskać kota po grzbiecie. Jeśli kot na to pozwala, głaskanie po policzkach jest również dobrym sposobem na powitanie, ponieważ kot roztacza na Tobie swój zapach, oznaczając Cię w ten sposób jako swoją własność. Obserwuj ogon w poszukiwaniu oznak niepokoju lub czułości – ogon kota może zdradzić, co czuje zwierzę.

3. I tu leży sedno sprawy

Jeśli Twój kot przez jakiś czas ukrywał się w domu lub nie widział niektórych osób przez dłuższy czas, może być w stosunku do nich bojaźliwy, jakby były to nowe osoby. Upewnij się, że rodzina i przyjaciele pozwalają kotu powąchać ich w wolnej chwili. Behawiorystka Marilyn Krieger sugeruje, aby na początek wyciągnąć palec wskazujący. Połączenie (lub ponowne połączenie) tego zapachu ze specjalnym sojusznikiem może zająć kilka minut. Niemniej jednak będziesz wiedzieć, że więź została nawiązana, kiedy kot będzie się o Ciebie ocierać, mruczeć lub wydawać radosne, powitalne ćwierkanie, które niektóre koty wydają, witając się z kimś, kogo dawno nie widziały.

4. Stwórz bezpieczne miejsce

Socjalizacja kota powinna zawsze obejmować bezpieczne miejsce, do którego może się udać, jeśli się przestraszy – nie tylko wtedy, gdy jest w domu nowy. Na początku należy zostawić w pokoju jego klatkę lub nosidełko, aby miał się gdzie schronić. Umieść w środku ręcznik lub coś miękkiego, w co można się wtulić. Kartonowe pudełko z wyciętymi drzwiczkami, które ułatwiają wchodzenie i wychodzenie, to także proste schronienie, dzięki któremu kot socjalizujący się z czasem nabierze do Ciebie zaufania.

5. Nagradzaj zachowania społeczne, ignoruj resztę

Kiedy kot wyjdzie, aby zbadać Ciebie i Twoją rodzinę, przywitaj go pochwałą, smakołykami i delikatnym głaskaniem. Jeśli ukrywa się, to zamiast gonić za kotem, po prostu to ignoruj. Podczas procesu socjalizacji kota ważne jest nagradzanie pożądanych zachowań i ignorowanie niepożądanych reakcji. Im większa otwartość na czułości, kiedy kot będzie gotowy je dać, tym mniejsza nieśmiałość.

6. Zdobądź zaufanie dzięki rutynie

Socjalizacja kota jest łatwiejsza, gdy od samego początku może on polegać na swobodnej postawie innych. Dzięki temu kot może znaleźć poczucie bezpieczeństwa, wiedząc, czego może spodziewać się po gościach i innych mieszkańcach domu. Stwórz rutynę głaskania i karmienia, gdy będziesz gościć krewnych, którzy regularnie przychodzą. Dzięki temu nieznajomi mogą stać się bardziej przystępni i łatwiejsi do zapamiętania. Karmienie w regularnych odstępach czasu pokaże, że można na Tobie polegać, co z kolei sprawi, że kot poczuje się mniej bezbronny. Jak możesz sobie wyobrazić, jedzenie jest świetnym motywatorem w budowaniu zdrowego związku.

Spędzaj jak najwięcej czasu w pobliżu kota nie wchodząc w bezpośrednią interakcję; nie naciskaj, aby bawił się lub przychodził do Ciebie. Oglądaj telewizję w tym samym pokoju lub czytaj książkę. Jeśli będziecie przebywać we wspólnych miejscach, w końcu kot zdobędzie na tyle pewności siebie, że do Ciebie dołączy.

Może to banalne, ale daj sobie czas. Koty są podobne do ludzi przynajmniej w jednym aspekcie: Mogą być otwarte, nieśmiałe, agresywne i pasywne. W zależności od osobowości kota, może on szybko przyzwyczaić się do rodziny lub może to potrwać kilka dni. Pozwól kotu nadawać tempo i nigdy nie zmuszaj go do przyjmowania Twoich uczuć. Jeśli masz w domu inne zwierzęta, przeczytaj nasz artykuł o zapoznawaniu nowego kota z innymi zwierzętami.

Informacja o autorce

Jeanne Grunert

Jeanne Grunert

Jeanne Grunert jest freelancerką, blogerką i autorką książek. Jest opiekunką sześciu adoptowanych kotów i jednego adoptowanego psa. Pisze dużo o opiece nad zwierzętami, ogrodnictwie i innych tematach związanych ze stylem życia. Dowiedz się więcej o Jeanne i jej pisaniu na jej stronie internetowej.


Recenzji dokonała dr Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

Powiązane artykuły

Powiązane produkty