Jak podać psu tabletkę: Pomocne porady i metody

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Podanie psu tabletki czasami może stanowić wyzwanie. Dla opiekunów psów ważne jest, aby wiedzieć, jak sprawić, aby pies wziął tabletkę. Na szczęście, w większości przypadków jest to dość proste. Co więc mogą zrobić opiekunowie zwierząt, aby ten proces przebiegał sprawniej? Przeczytaj, aby poznać kilka sztuczek polecanych przez lekarzy weterynarii.

Jak podać psu tabletkę: Metoda na klopsiki

Small black and white dog licks a pill from a human hand.

Jeśli chodzi o przyjmowanie leków w formie tabletek, większość psów stawia opór po prostu dlatego, że nie lubią ich smaku. Pamiętając o tym, możesz dostosować sztuczkę z „łyżeczką cukru” do potrzeb swojego psiego przyjaciela.

Jeżeli lekarz weterynarii wyrazi zgodę na podawanie leku z jedzeniem, możesz ukryć kapsułkę lub tabletkę wewnątrz domowego przysmaku. Użyj karmy z puszki, gotowanego chudego mięsa, sera, masła orzechowego lub innego produktu nadającego się do lepienia, którą pies uwielbia i uformuj wokół pigułki kulkę mięsną, serową lub z masła orzechowego. Twój lekarz weterynarii lub lokalny sklep zoologiczny mogą również mieć w ofercie specjalnie opracowane przysmaki dla psów, w których możesz ukryć tabletki.

Karma dla psów w puszkach lub gotowane chude mięso idealnie nadają się do podawania psu pigułek. Z kolei smakołyki, takie jak kulki z masłem orzechowym, mogą utrudnić psu utrzymanie zdrowej wagi. Pamiętaj jednak, że nie zaleca się używania surowego mięsa, ponieważ wiąże się to z ryzykiem wystąpienia problemów zdrowotnych, np. salmonelli.

Wiele psów ucieszy się na widok pierwszego klopsika – jest to najprostszy sposób podawania doustnych tabletek. W przypadku bardziej sceptycznych psów, aby zdobyć ich zaufanie, na początek możesz podawać im same klopsiki, a później dodać do nich tabletki.

Kiedy jedzenie nie jest opcją

Jeśli Twój super-wąchający pies nie pozwala Ci przemycić tabletki albo nie nadaje się ona do podania z jedzeniem, podanie psu tabletki może wymagać wzięcia spraw w swoje ręce – w dosłownym tego słowa znaczeniu. Użyj tych kroków jako wskazówek:

  1. Pierwsze kilka prób zacznij od podania smakołyków zamiast tabletek. W przypadku szczególnie lękliwych psów, warto jest zastosować ćwiczenie z podawaniem smakołyków i stosowaniem pochwał. Sprawi to, że doświadczenie z lekami będzie przyjemniejsze.

  2. Stań obok swojego psa i upewnij się, że oboje jesteście zwróceni w tym samym kierunku. Następnie umieść smakołyk w swojej dominującej ręce.

  3. Umieszczając niedominującą rękę na górnej szczęce psa, z kciukiem po jednej stronie i palcami po drugiej, użyj dominującej ręki, aby pociągnąć w dół dolną szczękę. W tej ręce miej również smakołyk. Pamiętaj, że pysk psa otwiera się przez opuszczenie dolnej szczęki, więc unikaj pociągania go do góry.

  4. Zaproponuj smakołyk, przykładając go do podstawy języka. Będzie trzeba chwilowo zdjąć rękę z dolnej szczęki, aby wsunąć smakołyk w kierunku tylnej części języka; postaraj się zrobić to szybko. Wykonanie tego manewru wymaga, aby Twoja ręka znalazła się na chwilę w pysku psa, więc istnieje ryzyko, że pies Cię ugryzie – zachowaj więc ostrożność! Celem podawania psu smakołyków w ten sposób jest uspokojenie go, ponieważ nauczy się, że doświadczenie to nie jest nieprzyjemne, a odrobina współpracy mu się opłaci. W zależności od tego, jak dużym wyzwaniem były te pierwsze kroki, możesz je powtórzyć, stosując smakołyki lub nawet zwykłe psie jedzenie, aby przyuczyć psa do przyjmowania tabletek bez zbędnej walki.

  5. Kiedy Ty i Twój piesek opanujecie manewr „otwórz szczękę i weź smakołyk”, nadejdzie czas na główny akt: zastąpienie pigułki smakołykiem. Jeśli to możliwe, umieść tabletkę w kierunku tylnej części języka, najlepiej u jego podstawy.

  6. Kiedy pies przyjmie lek, zawsze warto jest go pochwalić i nagrodzić smakołykiem.

Ponieważ ta technika wymaga nieco więcej umiejętności, warto poprosić lekarza weterynarii o zademonstrowanie tej czynności przed podjęciem samodzielnej próby. Kiedy już uda Ci się umieścić tabletkę w pysku psa, postaraj się szybko go zamknąć, kładąc dominującą rękę z powrotem na dolnej szczęce, aby delikatną ją kontrolować. Dmuchanie na nos psa i delikatne głaskanie jego gardła zachęci go do przełykania. Większość psów oblizuje nos po połknięciu tabletki. W przypadku tych bardziej dyskretnych psów, których zachowanie nie jest jednoznaczne, po prostu poobserwuj je przez chwilę, aby upewnić się, że nic nie wyplują.

Inne formy leczenia

Jeśli nadal nie jesteś w stanie nakłonić psa do przyjęcia tabletki, konieczne może być zastosowanie innych form leku. Na przykład, lekarz weterynarii może przepisać leki w płynie. Płyny można podawać za pomocą strzykawki (lub kroplomierza dołączonego do leku) skierowanej do tylnej części pyska psa, umieszczając końcówkę strzykawki w pobliżu tylnych zębów po obu stronach. Woreczek policzkowy to kolejne dobre miejsce, do którego należy kierować płynne leki. Merck Veterinary Manual wyjaśnia, że trzymanie głowy psa skierowanej częściowo do góry może zapobiec rozlaniu się płynu. Jest to szczególnie ważna wskazówka, kiedy uczysz się, jak nakłonić psa do przyjęcia tabletki.

Jeśli masz trudności z podawaniem leków, ważne jest, aby otwarcie i szczerze informować o tym lekarza weterynarii, który pomoże dostosować plan leczenia psa w taki sposób, abyście byli spokojni i bezpieczni. Nawet jeśli lekarz nie przepisze innego rodzaju leku, z pewnością podzieli się z Tobą własnymi radami i wskazówkami.

Jeśli w przeszłości wystąpiły problemy z podawaniem psu leków, skorzystaj z poniższych kroków, aby upewnić się, że wiesz, jak zrobić to prawidłowo.

Informacja o autorce

Dr Laci Schaible

Dr Laci Schaible

Laci Schaible, DVM, MSL, CVJ, jest lekarką weterynarii zajmującą się małymi zwierzętami i pisarką weterynaryjną. Otrzymała wiele nagród za swoje zaangażowanie w edukację rodziców zwierząt i jest uznawana za czołowego eksperta w dziedzinie telezdrowia weterynaryjnego.

Powiązane artykuły

Powiązane produkty