Przebieg ciąży u psów

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Jeżeli nie planujesz rozmnażać swojej suki najlepiej jest ją wysterylizować. Jeżeli jednak podejmiesz decyzję o posiadaniu potomstwa i decydujesz na „podróż w nieznane” – oto kilka wskazówek dotyczących przebiegu ciąży u suk.

Po około 25-30 dniach ciąży u Twojej suki zaczną powiększać się sutki. Po około miesiącu od krycia może pojawić się także charakterystyczny wypływ z dróg rodnych. Zwiększa się także jej brzuch, ponieważ po około 45-50 dniach od krycia może zacząć przybierać na wadze. U niektórych suk podczas ciąży występuje także utrata apetytu lub objawy osowiałości.

Wyprawa do lekarza weterynarii

Jeżeli wydaje ci się, że Twoja suka jest w ciąży, musisz ją zabrać do lekarza weterynarii. W czasie tej wizyty lekarz potwierdzi ciążę i zwróci uwagę na wszelkie powikłania, które mogą pojawić się we wczesnym etapie ciąży.

Do sprawdzenia tego czy suka jest w ciąży lekarz może użyć różnych metod. Po 21-25 dniu ciąży lekarz może wykonać test na zawartość relaksyny, hormonu produkowanego tylko przez ciężarne suki. Ta metoda potwierdza ciążę, ale nie liczbę szczeniąt.

Po 21 dniu może także omacać jamę brzuszną i stwierdzić obecność powiększonej macicy oraz jej „zgrubień”, co świadczy o ciąży. Jest to jednak metoda mało precyzyjna i na jej skuteczność może mieć wpływ nadwaga u suki, obecność jednego tylko płodu a nawet zdenerwowanie, które znacznie utrudnia właściwe wykonanie badania.

Przy pomocy stetoskopu lub ekg można wykryć obecność uderzeń serca płodów po 25 dniu ciąży, ale ponieważ nie można ich od siebie oddzielić, trudno na tej podstawie stwierdzić, jak liczna jest ciąża.

Bardzo często badanie na obecność ciąży wykonuje się pomocy ultrasonografu. Jest to metoda nieinwazyjna, wiarygodna i można przy jej pomocy wykryć obecność płodów od 28 dnia ciąży./p>

Najdokładniejszą metodą ustalenia liczby płodów jest badanie rtg, na którym szkielety płodów widoczne są po 49 dniu ciąży. Niektórzy lekarze jednak nie zalecają stosowania tej metody, aby nie narażać rozwijające się płody na promieniowanie.

Przygotowanie do nowego miotu

W czasie trwania ciąży właściwie nie trzeb zbyt wiele robić dla ciężarnej suki, poza zapewnieniem jej dostępu do odpowiedniego pokarmu. Powinieneś ją także zachęcać do aktywności fizycznej, aby była w dobrej kondycji w momencie gdy rozpocznie się poród. Ciągu ostatnich dni przed porodem suka prawdopodobnie stanie się niespokojna i może zacząć drapać podłogę lub swoje legowisko. W ten sposób zaczyna przygotowywać gniazdo dla swojego potomstwa. Dlatego warto przygotować jej odpowiednie miejsce, najlepiej takie, do którego może wejść i się w nim schować, ale też takie, które będzie bezpieczne dla szczeniąt.

Dobrym rozwiązaniem jest kartonowe pudło o odpowiedniej wielkości albo mały brodzik dla dzieci. „Gniazdo” należy wyłożyć ręcznikami lub innymi starymi materiałami. Nie używaj do tego czegokolwiek, co chciałbyś później użyć jeszcze raz do innego celu, ponieważ podczas porodu ulegnie to ciężkiemu zabrudzeniu.

Jeżeli znasz dzień zapłodnienia, Twój lekarz weterynarii powinien być w stanie obliczyć dzień porodu. Innym rozwiązaniem jest kontrolowanie temperatury ciała suki w okresie zbliżającego się porodu. Temperatura ciała psów zazwyczaj jest zbliżona do 38,4 stopni Celsjusza. Przed porodem zaś spada poniżej 37,8 stopni.

Czy moja suka zaczyna rodzić?

Objawami zbliżającego się porodu jest niepokój, częste oddawanie moczu, dyszenie oraz kopanie w „gnieździe”. Zazwyczaj także pojawia się ciemno zielona wydzielina z pochwy. To oznacza, że łożysko uległo odklejeniu i suka jest gotowa do porodu. Jeżeli wydzielina się pojawi, a suka w ciągu kilku godzin nie urodziła szczeniąt, zwróć się do lekarza weterynarii po pomoc.

Suka zazwyczaj jest w stanie urodzić szczenięta zupełnie samodzielnie. Po porodzie, wyciąga je z błon płodowych, przegryza sznur pępowinowy i zaczyna jest czyścić.

Pomocna dłoń

Jeżeli wydaje ci się, że nowa matka nie za bardzo wie, co zrobić, jest wyczerpana po porodzie lub przygotowuje się na urodzenie kolejnego szczeniaka, można zrobić kilka rzeczy. Jeżeli szczenię jeszcze nie jest na zewnątrz, wyjmij go z błony, która jest otoczone. Jeżeli musisz przeciąć sznur pępowinowy, przygotuj wytrzymały sznurek i zawiąż go dokładnie około 2-3 centymetrów od ciała szczeniaka. Następnie zrób drugą podwiązkę nieco dalej i przetnij sznur między tymi przewiązkami przy pomocy czystych nożyczek.

Uszczypnij skórę na grzbiecie szyi szczeniaka i spróbuj go zmusić do płaczu. Pierwszy pisk oczyści jego drogi oddechowe z płynów. Jeżeli masz mała pipetkę do zakraplania oczu, możesz ostrożnie odessać nią płyn z nosa szczeniaka.

Kiedy poród się zakończy, możesz spróbować zachęcić sukę do wyjścia z gniazda, aby rozciągnęła mięśnie i odpoczęła. Usuń brudne ręczniki i wymień je na czyste. A następnie zostaw młodą matkę w spokoju, aby mogła się zająć swoimi szczeniętami. Gratulujemy udanego porodu.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane