Czego spodziewać się po diagnozie nowotworu u zwierzęcia?

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Diagnoza nowotworu u zwierzęcia może być przerażająca, przytłaczająca i druzgocąca. Twój zespół weterynaryjny rozumie te emocje, a także Twoje obawy o przyszłość i niepokój, jaki możesz odczuwać w związku z możliwościami leczenia. Dobra wiadomość jest taka, że postępy w onkologii weterynaryjnej prowadzą do remisji nowotworu u wielu zwierząt i poprawiają ich jakość i ilość życia. Jeśli u Twojego futrzanego członka rodziny zdiagnozowano raka, ten artykuł może pomóc Ci przejść przez tę drogę.

Diagnoza nowotworu u zwierząt domowych

Aby zdiagnozować nowotwór u Twojego zwierzęcia, lekarz weterynarii zapyta Cię o wszelkie oznaki i objawy, które zaobserwowano. Podobnie jak w przypadku ludzi, istnieje wiele różnych nowotworów, które mogą zaatakować zwierzęta domowe, a także wiele potencjalnych oznak i objawów. Z reguły należy udać się do lekarza weterynarii, gdy tylko zauważysz zmiany w wyglądzie, zachowaniu lub ogólnym samopoczuciu zwierzęcia. 

Twój lekarz potwierdzi lub wykluczy raka, oceniając ogólny stan zdrowia zwierzęcia i wykonując kilka testów. Badania wstępne często obejmują badania krwi i moczu, mikroskopową ocenę komórek lub próbek z guzów oraz badania obrazowe, takie jak zdjęcia rentgenowskie i ultrasonograficzne. Testy te dostarczają podstawowych informacji o stanie zdrowia Twojego zwierzęcia i pomagają określić, czy występuje u niego rak, jaki jest jego typ i czy rozprzestrzenił się na inne organy. Dzięki tym informacjom Twój lekarz lub lekarz weterynarii posiadający certyfikat onkologii weterynaryjnej może przedstawić Ci prognozę i zalecić leczenie.

Lekarz wykonujący badanie ultrasonograficzne u psa

Leczenie nowotworu u zwierząt domowych

Dostępne metody leczenia raka u zwierząt domowych są bardzo podobne do metod leczenia nowotworu u ludzi. Główna różnica polega na tym, że zwierzęta domowe mają mniej negatywnych skutków ubocznych chemioterapii; rzadko doświadczają mdłości lub tracą włosy. Twoje zwierzę będzie miało większe szanse na przeżycie, jeśli będziesz przestrzegać planu leczenia ustalonego przez lekarza weterynarii, który może obejmować jedną lub więcej z następujących terapii.

Chirurgia

Chirurgia jest stosowana do usuwania rozrostów nowotworowych i w przypadku niektórych nowotworów może okazać się skuteczna, np. w przypadku całkowitego usunięcia guza mastocytowego o niskim stopniu złośliwości. Chirurgia może być również stosowana w połączeniu z innymi metodami leczenia, aby całkowicie usunąć nowotwór z organizmu zwierzęcia.

Chemioterapia

Metoda ta wykorzystuje leki do zabijania komórek nowotworowych i jest częścią większości planów leczenia raka. Leki do chemioterapii mogą być przyjmowane doustnie w postaci tabletek lub podawane dożylnie (do żyły) przez lekarza weterynarii.

Promieniowanie

Promieniowanie jest stosowane w celu zmniejszenia guzów przed operacją, zabicia komórek nowotworowych pozostałych po operacji oraz spowolnienia rozwoju raka w częściach ciała, w których operacja nie jest możliwa – na przykład w nosie. Zwierzęta domowe wymagają zwykle kilku dawek promieniowania. Należy pamiętać, że ośrodki radiacyjne są zazwyczaj dostępne tylko w wysoko wyspecjalizowanych szpitalach weterynaryjnych i mogą wiązać się z wysokimi kosztami.

Immunoterapia

Immunoterapia polega na zastosowaniu szczepionki, która pobudza układ odpornościowy zwierzęcia do walki z komórkami nowotworowymi. Terapia ta jest stosowana w przypadku czerniaka psów i jest badana jako opcja leczenia mięsaka kościopochodnego.

Opieka paliatywna

Nie zawsze da się wyleczyć nowotwór u zwierząt domowych. Opieka paliatywna skupia się na maksymalizacji jakości życia Twojego zwierzęcia w czasie, w którym żyje. Może to obejmować kontrolowanie bólu, zmniejszenie nudności i pomoc w zrozumieniu, że nadszedł czas pożegnania. Chirurgia paliatywna może być stosowana w celu powstrzymania bólu, zwłaszcza u psów, u których zdiagnozowano nowotwór kości. Ponadto dobre odżywianie jest niezbędne podczas opieki paliatywnej, dlatego warto porozmawiać z lekarzem weterynarii na temat diety i potrzeb żywieniowych Twojego zwierzęcia. Dobrą stroną jest to, że opieka paliatywna może często zapewnić tygodnie, a nawet miesiące wysokiej jakości, pozbawionego bólu czasu spędzonego ze zwierzęciem, którego w innym przypadku mogłoby nie być – a to jest naprawdę cenne.

Czego należy spodziewać się, gdy zwierzę ma nowotwór

W zależności od rodzaju nowotworu, na jaki cierpi Twój pupil, jego ogólnego stanu zdrowia i wieku oraz stosowanego leczenia, w domu mogą nastąpić pewne zmiany. Na przykład:

  • Jeśli Twoje zwierzę przeszło operację, będzie potrzebowało czasu i opieki w domu, aby dojść do siebie.
  • Twoje zwierzę może więcej spać i mniej jeść, jeśli ma rodzaj nowotworu powodujący utratę apetytu lub energii. Nie zmuszaj go do ćwiczeń i pozwól mu samodzielnie regulować swoją aktywność. Jeśli masz psa, nadal wyprowadzaj go codziennie na świeże powietrze i słońce. Jeśli Twoje zwierzę nie je, lekarz może przepisać mu środek pobudzający apetyt lub zmienić karmę.
  • Jeśli Twoje zwierzę ma nowotwór mózgu, możesz zauważyć zmiany w poznaniu, takie jak utrata wyuczonych zachowań. Mogą również wystąpić napady drgawek, które trzeba będzie leczyć farmakologicznie.
  • Nowotwór lub leczenie nowotworu może czasami powodować problemy z kontrolą moczu lub jelit. W związku z tym Twoje zwierzę może potrzebować częściej się załatwiać i mogą zdarzyć się wypadki w domu.
  • Spodziewaj się częstych wizyt u lekarza. Jeśli Twoje zwierzę jest poddawane leczeniu, lekarz weterynarii będzie musiał wykonać dodatkowe badania w trakcie i po zakończeniu leczenia, aby ocenić, czy jest ono skuteczne. Leczenie może być kosztowne, więc jeśli posiadasz ubezpieczenie dla zwierząt, pamiętaj, aby przy najbliższej okazji porozmawiać ze swoim ubezpieczycielem i zrozumieć, co obejmuje Twoja polisa.

Kiedy Twoje zwierzę jest pod opieką paliatywną, może być trudno określić, kiedy potrzebuje interwencji weterynaryjnej, a kiedy nadszedł czas, aby się z nim pożegnać. PDSA posiada listę kontrolną do oceny jakości życia, która może być pomocna. 

Pojęcie obciążenia opiekuna u ludzi opiekujących się swoimi bliskimi jest dobrze udokumentowane, ale według badań omówionych w British Medical Journal jest to również bardzo realny problem, z którym borykają się osoby opiekujące się przewlekle lub nieuleczalnie chorymi zwierzętami domowymi. Jeśli jesteś opiekunem, dbaj o siebie i w miarę możliwości korzystaj z pomocy. Organizacje takie jak Błękitny Krzyż oferują takie środki jak bezpłatne i poufne porady oraz możliwość kontaktu z innymi opiekunami zwierząt, którzy rozumieją, przez co przechodzisz. Skontaktuj się z serwisem wsparcia w żałobie po zwierzętach Błękitnego Krzyża, dzwoniąc pod numer 0800 096 6606, wysyłając e-mail na adres pbssmail@bluecross.org.uk lub korzystając z czatu na żywo.

Diagnoza nowotworu u zwierzęcia może być przytłaczająca, ale lekarz weterynarii pomoże Ci przejść przez ten proces. Żałoba jest również normalną częścią radzenia sobie z chorobą zwierzęcia. Jeśli zmagasz się z problemami, zastanów się, czy nie poszukać wsparcia, aby jak najlepiej wykorzystać czas, który pozostał Ci do końca życia z Twoim cennym zwierzęciem.

Informacja o autorce

Dr Sarah Wooten

Dr Sarah Wooten

Dr Sarah Wooten, absolwentka UC Davis School of Veterinary Medicine z 2002 r. i dyplomowana dziennikarka weterynaryjna, ma 16-letnie doświadczenie w praktyce weterynaryjnej z małymi zwierzętami, jest znaną międzynarodową mówczynią i pisarką w dziedzinie weterynarii i opieki zdrowotnej nad zwierzętami.