Oczekiwania związane z wizytą w schronisku dla zwierząt

Opublikowany przez Erin Ollila
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Jeśli rozważasz adopcję ze schroniska dla zwierząt, zapewne masz wiele pytań. Jak będzie wyglądać ten proces? Czy mogę zabrać swoje zwierzę do domu następnego dnia? Czy będzie okres próbny? To normalne, że odczuwasz niepokój i podekscytowanie, kiedy przynosisz zwierzę do domu, a zadawanie pytań to świetny sposób, aby odpowiednio przygotować się do tego procesu. Wizyta w schronisku dla zwierząt powinna być radosną chwilą i nią będzie, jeśli będziesz wiedzieć, czego się spodziewać.

Przygotuj się do Wielkiego Dnia

Po pierwsze, zrozum, że adopcja zwierzęcia nie wygląda tak, jak zakupy w Internecie. Owszem, Twoje lokalne schronisko może zamieścić na swojej stronie internetowej profile swoich aktualnych podopiecznych, jednak aktualizowanie strony internetowej wymaga czasu, którego wiele schronisk zwyczajnie nie ma. Nie nastawiaj się na konkretnego psa czy kota, którego znajdziesz w sieci. Zamiast tego wybierz się do schroniska osobiście, aby poznać wszystkie zwierzęta szukające domu.Kociak z zielonymi oczami wypatrujący z klatki

Jeśli w Twojej okolicy jest wiele schronisk dla zwierząt, poproś o rekomendacje przyjaciół i rodzinę, którzy niedawno dokonali adopcji. Jeśli nie, zadzwoń lub wyślij e-mail, aby umówić się na spotkanie, podczas którego Ty, a może nawet cała Twoja rodzina, będziecie mogli odwiedzić zwierzęta i sprawdzić, czy z którymś z nich połączy Was szczególna więź. Nie licz jednak na to, że rozmowa telefoniczna lub e-mail zapewnią Ci wizytę. W schroniskach dla zwierząt często pracują wolontariusze, którzy są bardzo zajęci. Jeśli godziny pracy schroniska są podane w Internecie lub na tablicy informacyjnej, wybierz się tam osobiście, aby poznać zwierzęta.

Zadbaj o to, aby przygotować swój dom przed wizytą, na wypadek gdyby spodobał Ci się któryś futrzany przyjaciel i można byłoby zabrać go do domu tego samego wieczoru. Nigdy jednak nie podejmuj pochopnej decyzji o adopcji zwierzęcia. Zwykle najlepiej jest dać sobie dzień lub dwa na zastanowienie się. Większość schronisk pozwala na wstrzymanie adopcji, ponieważ wiedzą, że jest to poważna decyzja. Pamiętaj o ochronie przed psem lub kotem, aby odpowiednio zabezpieczyć Twoje rzeczy osobiste na początku. Będziesz też potrzebować niezbędnych rzeczy, takich jak karma, obroża, smycz, żwirek dla kota i innych przedmiotów, które pomogą zarówno Twojemu nowemu zwierzakowi, jak i Twojej rodzinie dobrze znieść okres przejściowy. Masz już wszystko, czego potrzebujesz? A więc pora na osobistą wizytę w schronisku.

Jak wygląda proces?

Jeśli nie masz jeszcze konkretnego zwierzęcia, które chcesz zobaczyć, pierwszym etapem wizyty w schronisku będzie przejście przez teren schroniska, aby poznać wszystkie zwierzęta. Kiedy zobaczysz psa lub kota, który wpadnie Ci w oko, pracownicy schroniska wyjmą go z klatki i przeniosą do pomieszczenia, w którym Ty i zwierzę będziecie mogli się poznać. Jeśli chcesz poznać konkretne zwierzę, poinformuj o tym osobę z recepcji. Jeśli do końca nie wiesz, czego szukasz, porozmawiaj z personelem o swojej sytuacji i o tym, dlaczego chcesz zdecydować się na adopcję. Pracownicy schroniska pomogą Ci wybrać zwierzęta, które odpowiadają Twoim potrzebom i osobowości.

Jest spora szansa, że się w sobie zakochacie. Uprzedzaliśmy!

Jeśli nie nawiązała się żadna więź między Tobą a zwierzęciem, nie czuj się z tym źle, zwłaszcza, jeśli chodzi o zwierzę wyszukane w Internecie. Najważniejszą częścią adopcji w schronisku dla zwierząt jest znalezienie odpowiedniego zwierzęcia. Jeśli dany zwierzak nie pasuje do Twojej rodziny, nie martw się tym. W końcu znajdzie swój dom na zawsze. W takim przypadku pracownik schroniska lub wolontariusz da Ci możliwość spotkania się z innymi zwierzętami.

A może automatycznie nawiążesz kontakt z pierwszym napotkanym pupilem. W takim razie, gratulacje! Twoja rodzina właśnie się powiększyła, a ten piesek lub kotek już zawsze będzie zajmować specjalne miejsce w Twoim sercu. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest poinformowanie pracownika schroniska o chęci adopcji zwierzęcia.

W zależności od ośrodka, pracownicy mogą pozwolić Ci na dalszą zabawę ze zwierzęciem, podczas gdy oni rozpoczną proces administracyjny, lub mogą Cię tymczasowo oddzielić od nowego zwierzaka, aby razem udać się do biura i wypełnić formalności.

Wszystkie adopcje wymagają okazania dowodu tożsamości ze zdjęciem, złożenia wniosku oraz uiszczenia opłaty, zanim zwierzę trafi do domu. Opłaty różnią się, w zależności od schroniska, więc zadzwoń wcześniej, aby potwierdzić cenę, jeśli chcesz zaplanować ten wydatek z wyprzedzeniem. Nie zapomnij poprosić o zaświadczenie o kastracji lub sterylizacji, a także o szczegółową listę szczepień i wszelkie inne dane medyczne, jeśli są one dostępne. Te informacje będą Ci potrzebne do uzyskania licencji w Twoim mieście oraz do uzupełnienia dokumentów u lekarza weterynarii.

Na tym etapie, w większości przypadków, będzie można już zabrać swoje zwierzę do domu. W niektórych schroniskach musi jednak upłynąć nieco czasu od wizyty, zanim zwierzę zostanie wydane. Chociaż nie jest to powszechne, mogą również zdarzyć się wizyty domowe. Nie rób sobie nadziei, że po wizycie w schronisku od razu wrócisz ze zwierzęciem do domu. Jeśli jest to dla Ciebie priorytetem, zadzwoń po więcej szczegółów przed wizytą.

Zaplanuj, że spędzisz w schronisku co najmniej godzinę, a jeśli masz ze sobą rodzinę, zwłaszcza dzieci, może to potrwać nieco dłużej.

Co (lub kogo) należy ze sobą zabrać?

Mówiąc o rodzinie, czy warto zabrać ze sobą kogoś do adopcji w schronisku? Odpowiedź na to pytanie różni się w zależności od osoby i rodziny. Jeśli mieszkasz sam(-a), naprawdę nie musisz zabierać ze sobą nikogo, kto zaakceptuje Twoją decyzję, chyba że chcesz mieć towarzystwo i wsparcie moralne. Jeśli jesteście parą, oboje powinniście być obecni, zwłaszcza, że pies lub kot powinien postrzegać Was jako swoich przywódców.

W przypadku rodziny, sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. Jeśli przyprowadzisz ze sobą do schroniska dzieci, aby poznały zwierzęta, ale potem nie zdecydujesz się zabrać jednego z nich do domu, Twoje dzieci mogą poczuć się rozczarowane, zwłaszcza jeśli już uda im się nawiązać więź z którymś zwierzakiem. Małe dzieci mają również mnóstwo energii, co może zakłócić środowisko, w którym dochodzi do zapoznania się. I wreszcie, choć zwierzę może nie wykazywać żadnych oznak agresji, nie można wiedzieć, czy kot lub pies w przeszłości nie przejawiał agresji wobec dzieci.

Jest jednak wiele powodów, dla których warto przyjechać do schroniska z całą rodziną. Po pierwsze, to zwierzę nie będzie należało tylko do Ciebie. Twój nowy futrzany przyjaciel wchodzi do całej rodziny, w związku z czym warto jest mieć pewność, że wszyscy są zadowoleni z wyboru i czują więź z kochającym zwierzęciem. Dzieci w każdym wieku będą czuły się wyjątkowo, pomagając w wyborze i wyrażając swoją opinię. Wreszcie poczujesz się pewniej, obserwując psa lub kota w towarzystwie swoich dzieci, wiedząc, że ich relacja zaczęła się od mocnego akcentu.

Ważne pytania dotyczące procesu adopcji

Przed adopcją zwierzęcia warto jest rozwiać wątpliwości i zadać pytania pracownikom schroniska. Najpierw dowiedz się, jaki jest obecny i poprzedni stan zdrowia zwierzęcia. Czy kiedykolwiek wystąpiły jakieś problemy natury fizycznej? Jeśli tak, dowiedz się, czy zwierzę musi stosować specjalną dietę lub przyjmować jakieś leki. Musisz też znać wiek zwierzęcia, co pomoże Ci wybrać najlepsze jedzenie i przysmaki. Nie zapominaj też o zadawaniu pytań dotyczących zachowania pupila. Musisz wiedzieć, czy zwierzę nie ma problemów z dominacją lub agresją, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci. Dowiedz się też, czy nowe zwierzę dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami, jeśli masz je w domu.

Pracownicy schroniska również mogą zadać Ci pytania. Ich celem jest zapewnienie zwierzęciu bezpiecznego i kochającego środowiska. Nie chcą, aby pies lub kot przechodził przez kolejne domy i po krótkim czasie wracał do schroniska. Nie traktuj tego jak przesłuchania. Wszystkie pytania, które zadają, są ważne, aby pomóc im określić, czy jesteś odpowiednim partnerem dla danego zwierzęcia. Ponieważ zwierzęta nie mówią, pracownicy schroniska pełnią rolę obrońców zwierząt, aby upewnić się, że koty i psy trafią do właściwych rodzin.

Wizyta w schronisku dla zwierząt i adopcja to bardzo poważna sprawa. Gratulujemy tej doniosłej okazji!

Informacja o autorce

Erin Ollila

Erin Ollila jest entuzjastką zwierząt domowych, która wierzy w moc słów i w to, jak przekaz może informować, a nawet ukierunkować odbiorców, do których jest skierowany. Jej teksty można znaleźć w Internecie i w prasie. Są to wywiady, ghostwriting, wpisy na blogach i kreatywna literatura faktu. Erin jest maniaczką SEO i wszystkiego, co jest związane z mediami społecznościowymi. Ukończyła Fairfield University z tytułem magistra sztuk pięknych w dziedzinie kreatywnego pisania. Skontaktuj się z nią na Twitterze @ReinventingErin lub dowiedz się o niej więcej na stronie http://erinollila.com.

 

Powiązane artykuły

  • Adopcja zwierzęcia domowego: co należy wiedzieć

    Dowiedz się podstawowych rzeczy o adopcji zwierzęcia, w tym od czego zacząć oraz jakie są najczęstsze pytania, które należy sobie zadać wybierając taki, a nie inny typ czworonoga.
  • Kot czy pies: które zwierzę wybrać?

    Dowiedz się jakie są istotne różnice między psami i kotami, takie jak koszt utrzymania czy potrzeby związane z przestrzenią. Ich znajomość pomoże Ci w wyborze Twojego zwierzęcia domowego.
  • Zwierzęta ze schroniska: co należy o nich wiedzieć

    Zastanawiasz się nad adopcją zwierzęcia ze schroniska? Dowiedz się na co zwracać uwagę u psów oraz kotów, dlaczego ważne jest, aby się nie spieszyć z decyzją oraz jak wybrać zwierzę pasujące do Twojego stylu życia.
  • Jak wybrać najlepsze imiona dla psa i kota

    Otwarte schroniska dla zwierząt pomagają położyć kres porzucaniu zwierząt, ich bezdomności i niepotrzebnej eutanazji. Dowiedz się więcej o schroniskach i o tym, jak możesz pomóc.

Powiązane produkty