Jak nauczyć kota aportowania

Opublikowany przez Christine O'Brien
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Tak, dobrze czytasz... Koty potrafią aportować tak samo jak psy, a może nawet lepiej. Poza zrobieniem wrażenia na sąsiadach i znajomych, to naprawdę świetny sposób na wspólną zabawę i spędzenie czasu z kotem. Czytaj dalej, aby odkryć, jak nauczyć kota aportowania.

Myśl jak kot


Psy to zwierzęta społeczne, które lubią współpracować. Koty są jednak bardziej niezależne i zazwyczaj muszą nauczyć się, że współpraca może być korzystna. Uświadomienie sobie tej prostej koncepcji pozwoli Ci zrozumieć, dlaczego do nauki aportowania kota należy podejść inaczej niż do szkolenia psa. Jeśli chodzi o szkolenie kota, istnieje kilka podstawowych technik, które musisz znać, aby odnieść sukces. Wszystkie te podstawowe zasady składają się z jednego "słowa," dzięki czemu łatwiej jest je zapamiętać!Rudy kot z piłką w pyszczku.

Wzmocnienie

Organizacja The Battersea Cats Home twierdzi, że najlepszym sposobem na szkolenie kota jest wzmocnienie pozytywne. Oznacza to nauczenie go kojarzenia wykonania pożądanego działania z pozytywnym rezultatem. Zaleca się podzielenie celu końcowego, czyli aportowania, na szereg mniejszych kroków (np. gonienie przedmiotu, gryzienie przedmiotu, podnoszenie przedmiotu i przychodzenie na zawołanie), a następnie rozpoznawanie, kiedy kot wykonuje te kroki. Na przykład, możesz zacząć od wytrenowania kota, aby przychodził do Ciebie, kiedy trzymasz zabawkę.

Nagrody

Aby wzmocnić zachowanie, musisz dodać nagrodę, dzięki której kot będzie mieć motywację do wykonania sztuczki. Karma to zazwyczaj dobry wybór, ale różne koty preferują różne rzeczy. Twój kot może preferować drapanie po brodzie, zabawę określoną zabawką lub zabawę z Tobą. Jeśli wykorzystujesz jedzenie, małe smakołyki są świetną nagrodą, ale ważne jest, aby podawać je konsekwentnie. Jeśli kot nagle nie otrzyma nagrody, może być zdezorientowany i stracić zainteresowanie! Wybierz smakołyk, który Twój kot uwielbia i używaj go tylko wtedy, gdy kot wykona czynność, którą chcesz. Podawaj drobne smakołyki i nie przesadzaj z ich ilością, aby nie dodać niechcianych kilogramów.

Szacunek

Przede wszystkim, musisz szanować to, co koty lubią, a czego nie. Nie patrz na kota ani nie wydawaj głośnych dźwięków podczas tresury lub zabawy. Jeśli kot nie ma ochoty na zabawę, nie zmuszaj go do tego. Staraj się szkolić kota, kiedy jest wyjątkowo chętny do zabawy, czyli zazwyczaj o świcie i o zmierzchu oraz w porze posiłków, kiedy doskwiera mu głód.

Czas jest najważniejszy

Musisz poznać swojego kota i zbudować pełną zaufania i miłości relację, zanim zaczniesz szkolić go do robienia sztuczek lub zabawy w aportowanie. Dowiedz się, do jakich zabawek lub przedmiotów w domu ciągnie go najbardziej. To właśnie tych przedmiotów używaj podczas zabawy w aportowanie.

Koty lubią polować i rzucać się na przedmioty. Rzucenie miękkiego przedmiotu i pozwolenie kotu na pogoń za nim, a następnie podejście i położenie smakołyku w pobliżu przedmiotu, pomoże wzmocnić i nagrodzić pierwszy krok w aportowaniu. Po kilku dniach skutecznego nakłaniania kota do obijania się lub podchodzenia do rzucanego przedmiotu, możesz przejść do następnego etapu: trzymania zabawki w pysku. Przygotuj zapas smakołyków i daj komunikat (np. „tak”, „dobrze”, „super”, możesz nawet mlasnąć), kiedy kot ugryzie przedmiot. Bezzwłocznie (pamiętaj, że czas jest najważniejszy) daj mu mały smakołyk.

Na początku zaznaczaj (za pomocą komunikatów), a następnie wzmacniaj (nagradzaj) KAŻDY przypadek gryzienia zabawki. Kiedy kot będzie już konsekwentnie wykonywać to zadanie, możesz poczekać, aż ugryzie zabawkę o sekundę dłużej, zanim zaznaczysz i wzmocnisz. Kontynuuj ćwiczenie i stopniowo wydłużaj czas, aż kot będzie trzymać zabawkę w pyszczku przez kilka sekund. Następnie możesz połączyć to z poleceniem „przywołania”, które już kot usłyszał wcześniej... i voila! Twój kot może teraz gonić za przedmiotem, podnosić go i przynosić z powrotem do Ciebie. Pamiętaj, że najlepiej robić to wszystko o takiej porze dnia, kiedy kot jest najbardziej aktywny i chętny do zabawy.

Ucz się na niepowodzeniach

Jeśli wydaje Ci się, że wszystkie Twoje próby wytrenowania kota do aportowania zawiodły, zrób sobie kilkudniową przerwę, a potem spróbuj ponownie, używając nowych zabawek i innych smakołyków. Być może będzie trzeba jeszcze bardziej rozbić sekwencję i pracować nad każdą częścią wolniej, zanim połączysz je w całość.

Każdy kot jest indywidualnością, która ma swoje własne preferencje i cechy osobowości. Jeśli aportowanie nie jest dla Twojego kota, możesz go nauczyć wielu innych rzeczy. Jeśli tylko będziesz stosować pozytywne wzmocnienie i metody bez użycia siły, ta zabawna czynność budowania więzi ze swoim kotem sprawi Ci wiele radości.

Jeśli odniesiesz sukces, koniecznie nagraj to na wideo, aby wszyscy Twoi przyjaciele Ci uwierzyli! Wszyscy uwielbiają zabawne filmiki z kotami.

Zdjęcie dzięki uprzejmości: Flickr/John Benson

Informacja o autorce

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien jest pisarką, mamą i wieloletnią kocią matką, której domem rządzą dwa koty rasy rosyjskiej niebieskiej. Jej prace pojawiają się także na portalach Care.com, What to Expect oraz Fit Pregnancy, gdzie pisze o zwierzętach domowych, ciąży i życiu rodzinnym. Znajdź jej profil i śledź ją na Instagramie i Twitterze @brovelliobrien.

 

Recenzji dokonała dr Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

Powiązane artykuły

  • Nauka kota korzystania z kuwety

    Koty są z natury bardzo czystymi zwierzętami. Czasami pupil nauczy się korzystania z kuwety od swojej mamy. Przeczytaj, jak nauczyć kota robić do kuwety.
  • Kot i dziecko

    Jak Twój kot zareaguje na niemowlę? Jak dopilnować aby kot i dziecko żyły w zgodzie? Przeczytaj artykuł o wychowaniu w jednym domu kota z małym dzieckiem.
  • Jak wyszkolić kota? Czy to w ogóle możliwe?

    Chcesz nauczyć Twojego kotka odpowiednich zachowań i go wytrenować? Postaw na pozytywne wzmocnienie. Wybierz kliker dla kota i rozpocznij trening.
  • Adopcja dorosłego kota

    Planujesz przygarnąć dorosłego kota? Dowiedz się co musisz wiedzieć przed adopcją zwierzaka i na co powinieneś się przygotować, gdy nowy kot będzie w Twoim domu.

Powiązane produkty