Radzenie sobie z lękiem separacyjnym u zwierząt domowych po powrocie do pracy i szkoły

Opublikowany przez
min czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Po tygodniach, a nawet miesiącach spędzonych w domu podczas lockdownu powrót do pracy lub szkoły może być trudny zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego futrzanego przyjaciela. Twoje zwierzę prawdopodobnie korzysta teraz z dodatkowego czasu na przytulanie i zabawy, a może nawet cieszy się dodatkowymi chwilami na przekąski!

Wiedza o tym, jak złagodzić lęk separacyjny u zwierząt domowych, może ułatwić etap przyzwyczajania do rozłąki, zwłaszcza jeśli odbywałeś/aś domową kwarantannę lub od dłuższego czasu pracujesz z domu. Nawet najbardziej niezależny kot lub pies będzie odczuwał pewien poziom stresu podczas Twojej nieobecności; może po prostu dobrze to ukrywać. Oto pięć wskazówek, które pomogą Ci się przygotować do zostawienia psa samego w domu oraz ułatwią kotu radzenie sobie z Twoim powrotem do pracy lub szkoły.

1. Stwórz nowy plan dnia

Gdy już wiesz, kiedy wrócisz do pracy i poprzedniego trybu życia, warto zapoznać pupila z nowym planem dnia, jeszcze zanim zaczniesz regularnie wychodzić z domu. Pomoże to złagodzić lęk separacyjny zwierzęcia, dając wam jednocześnie czas na dostosowanie się do nowego harmonogramu. Ty też będziesz musiał/a na nowo nauczyć się wychodzić z domu na dłuższy okres!

Na początek wykonaj kilka udawanych wyjść i powrotów do domu. Zacznij swój ostateczny "pożegnalny " rytuał od założenia kurtki, chwycenia kubka z kawą, zabrania kluczy i otworzenia drzwi. Pożegnaj się ze swoim pupilem, wyjdź na chwilę na korytarz lub znieś plecak do samochodu, a następnie wróć do środka. Takie krótkie wyjścia i wejścia pokazują mu, że kiedy zamykasz za sobą drzwi, nie oznacza to, że za każdym razem zostawiasz go na bardzo długi czas.

W przypadku psów, Stowarzyszenie Doradców ds. Zachowania Zwierząt twierdzi, że zmienne harmonogramy mogą pomóc Twojemu zwierzęciu poradzić sobie z przejściem od przewidywalnego do nieprzewidywalnego planu dnia.

Naucz go "spodziewać się niespodziewanego", wychodząc na np. minutę za pierwszym razem, później na 12 minut, a następnie na trzy minuty – by zwierzę nie mogło przewidzieć, jak długo Cię nie będzie. Pomoże to obniżyć poziom niepokoju odczuwany przez Twego psa, kiedy jesteś poza domem w długie dni pracy.

2. Powstrzymaj emocje

Jesteś rodzicem swojego zwierzęcia, więc to prawdopodobnie najtrudniejsza zmiana zachowania.
Jak można nie robić zamieszania za każdym razem, gdy się wychodzi i wraca? Jednak według ekspertów z Battersea Dogs Home, poświęcanie psu szczególnej uwagi w tych właśnie momentach może w rzeczywistości tylko pogłębić lęk separacyjny. Zalecają, aby wyjść z domu zupełnie spokojnie, pokazując psu, że jest to normalne i nie ma się czym przejmować. W momencie powrotu sugerują spokojne wejście do środka i delikatną pochwałę zwierzęcia. To może wydawać się sprzeczne z intuicją, aby niemal neutralnie podchodzić do sytuacji, w której nie widziałeś swojego futrzanego przyjaciela przez niemal cały dzień, ale to spokojne podejście utrzyma na wodzy jego emocje i ewentualne zbyt ekstremalne reakcje.

Pozwala na łagodniejsze przejście od cichych, samotnych godzin do czystego szczęścia po powrocie do domu ulubionej osoby. Nie martw się! Po około 20-30 minutach możesz bawić się ze swoim pupilem tak długo, jak zechcesz.

3. Opracuj nowy harmonogram karmienia

Istotnym krokiem w łagodzeniu lęku separacyjnego u zwierząt domowych jest dostosowanie planu posiłków. Kiedy często przebywasz w domu, łatwo jest wpaść w przyzwyczajenie częstszego podawania karmy i dodatkowych przekąsek. Ale co będzie, gdy znów zaczniesz przebywać poza domem?

Ponieważ dla psów i kotów nawyki są bardzo ważne, nagłe zmiany w porze posiłków mogą potęgować stres, toteż postaraj się powrócić do ustrukturyzowanego schematu karmienia. Ogółem rzecz ujmując, psy jedzą dwa razy dziennie – raz rano i raz wieczorem. Plan posiłków kota zależy od sposobu karmienia; koty jedzące intuicyjnie nie wymagają niemal żadnych zmian, ale koty karmione według harmonogramu już tak. Jak w przypadku każdej zmiany w diecie zwierzęcia, najlepsze są powolne zmiany. Porozmawiaj ze swoim lekarzem weterynarii o sposobach modyfikacji pór posiłków Twojego zwierzęcia, by przeprowadzić to w sposób jak najmniej stresujący. Zanim wrócisz do pracy lub szkoły, zrób inwentaryzację tego, co masz w domu i zaopatrz się w potrzebne produkty.

Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której w ostatniej chwili okazuje się, że zabrakło karmy, co może tylko przyczynić się do zwiększenia również Twojego stresu.

4. Stwórz strefę bezpieczeństwa

Kiedy jesteś poza domem, Twoje zwierzęta szukają miejsc, w których czują się bezpiecznie i pewnie. Spędzasz ostatnio sporo czasu na kanapie? By ułatwić psu zostawanie w domu oraz powstrzymać lęk separacyjny, ważne jest pozostawienie dostępu do tego miejsca, gdy Cię nie ma. PDSA zaleca również stworzenie bezpiecznej przestrzeni tylko dla Twojego psa za pomocą zamkniętego kojca lub przestrzeni w cichej części domu, gdzie pies będzie miał spokój. Zamień tę przestrzeń w "psią kryjówkę" z poduszkami i kocami, schowaj tam ulubione zabawki i smakołyki, a drzwi pozostaw otwarte, aby Twój pupil nie czuł się zamknięty ani uwięziony.

Koty uwielbiają chować się w małych, ciemnych pomieszczeniach, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, czy nie. Szafki i pudełka to wspaniałe, bezpieczne kocie fortece. Zamień te miejsca w wygodne legowiska za pomocą koców, poduszek lub ręczników. Możesz również dorzucić sweter lub inny element garderoby, który pachnie Tobą, dzięki czemu Twój futrzany przyjaciel poczuje się, jakby przytulał się do Ciebie!

Man with beard snuggles a cat close to face.

5. Zapewnij rozrywkę

Jednym ze sposobów, w jaki zwierzęta domowe uwalniają swój niepokój, jest zachowanie destrukcyjne.

Nuda podczas samotnego pobytu w domu jest kluczowym czynnikiem wyzwalającym to zachowanie u psów, twierdzą badacze zachowań zwierząt w Wielkiej Brytanii, – nie tylko z powodu tęsknoty za swoimi właścicielami, leczy także dlatego, że są sfrustrowane. To frustracja prowadzi je do przekopywania mieszkania lub gryzienia wszystkiego, co jest dostępne. Wiele kotów też tak ma i mogą nawet odreagować swoją frustrację na tkaninie kanapy swojego człowieka lub na rolce papieru toaletowego.

Najlepszym sposobem na rozprawienie się z nudą jest urozmaicenie zabaw i aktywności zwierzęcia podczas Twojej nieobecności. Muzyka i programy telewizyjne skierowane do zwierząt mogą być świetną rozrywką, zmniejszając ich poczucie samotności. Battersea Dogs Home poleca zabawki angażujące, takie jak maty do tabakiery, piłki z przysmakami i gry poszukiwawcze, aby dać psom odpowiednie ujście dla ich energii i emocji. Możesz również wypełnić płytki pojemnik (mały basen lub pojemnik do przechowywania) i stworzyć basen z piłeczkami! Możesz zająć swojego kota łamigłówkami z jedzeniem, aby zaspokoić jego ciekawość, zabawkami z kocimiętką do zabawy w polowanie, a nawet aplikacjami, aby uaktywnić jego instynkt łowiecki (koty uwielbiają gonitwy wokół elektronicznych ryb).

To okres dostosowawczy, w którym zarówno zwierzęta, jak i ich właściciele, będą potrzebowali dużo czasu i cierpliwości. Ale stosując najlepsze praktyki powstrzymujące lęk separacyjny, pozostając wyczulonym na potrzeby swojego futrzanego przyjaciela i okazując mu dużo miłości, możesz sprawić, że powrót do normalnego harmonogramu będzie o wiele łatwiejszy.

Informacja o autorze

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Dr Christine Brovelli-O'Brien jest autorką, edukatorką STEAM i oddaną mamą swoich zwierząt. Jest profesjonalną członkinią Cat Writers' Association (CWA) i pisała dla wiodących w branży firm i organizacji, w tym What to Expect When You're Expecting i NIU STEM Read. Znajdź jej profil i śledź ją na Instagramie i Twitterze @brovelliobrien

Powiązane artykuły

Powiązane produkty