Obawiasz się, że kastracja zmieni Twojego pupila?

Published by Emma Milne
min read

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Kiedy słyszysz rozmowy innych o kastracji kotów i psów, pada wiele stwierdzeń, które mogą martwić opiekunów. Być może usłyszałeś/aś, że kastracja powoduje zmiany w zachowaniu pupila i przybieranie na wadze, może zmienić ich sierść lub nawet spowodować nietrzymanie moczu. Przyjrzyjmy się więc tym rzeczom i zobaczmy, czy stanowią rzeczywisty problem.

Zachowanie

Miałam raz klientkę, którą wciągnął na smyczy do mojego gabinetu masywny, niewykastrowany bokser. Pies mnie obwąchał, zaznaczył wielokrotnie teren i był poza jakąkolwiek kontrolą. Zapytałam, czy rozważała może kastrację, jednak w odpowiedzi usłyszałam – "Och, ale ja nie chcę, by jego charakter się zmienił!". Więc o jakich zmianach w charakterze mowa?

  • Psy i koty obu płci po kastracji są zazwyczaj mniej agresywne.

  • Szczególnie męskie osobniki są mniej skłonne do wędrówek w poszukiwaniu partnerki, stają się bardziej udomowione. Oznacza to również, że są mniej narażone na wypadki, zranienia i – szczególnie w przypadku kotów – na rozprzestrzenianie się chorób.

  • Koty i psy, które nie są wykastrowane, często i w licznych miejscach oddają mocz, zaznaczając w ten sposób swoje terytorium. Jeśli ma to miejsce w domu, jest to bardzo uciążliwe.

Myślę, że zgodzisz się, że akurat te zmiany w zachowaniu są raczej pozytywne i pożądane!

Przyrost wagi i otyłość

Zmiana poziomu hormonów po kastracji powoduje lekkie spowolnienie metabolizmu. Oznacza to, że zwierzę spala mniej kalorii, więc rzeczywiście może przybrać przybrać na wadze, jeśli nie jesteśmy ostrożni. Jednak wspaniałą wiadomością jest to, że nie ma się czym martwić. Oto parę wskazówek, jak uniknąć tego zjawiska:

  • Regularne ważenie. Kastracja zazwyczaj ma miejsce między czwartym a szóstym miesiącem życia. Ponieważ Twoje zwierzę wciąż rośnie, ważne jest, aby regularnie je ważyć. Możesz nadzorować jego rozwój sam/a, a lekarz weterynarii może dodatkowo upewnić się, że jest zdrowe i szczupłe. Zapewnienie zdrowej masy ciała przed zabiegiem kastracji jest ważnym aspektem i obniża ryzyko późniejszej nadwagi.

  • Pamiętaj, że jeśli zwierzę wciąż rośnie, przyrost wagi po kastracji jest normalny i wskazany. Poproś swojego lekarza weterynarii, aby pokazał ci, jak sprawdzić wskaźnik kondycji ciała (BCS). Pomoże ci to w ustaleniu, czy przyrost wagi jest zdrowy.

  • Bądź gotowy/a na zmianę karmy i sposobu odżywiania. Zwykłe zmniejszenie porcji jedzenia może być niebezpieczne i prowadzić do niedoborów białkowych, witaminowych i mineralnych. Twój pupil będzie do tego głodny i stanie się będzie bardziej skłonny do żebrania lub kradzieży jedzenia. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o karmie o obniżonej wartości energetycznej i zwiększonej objętości, takiej jak karma dla wykastrowanych kotów lub psów. Nie dokonuj żadnych zmian bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, ponieważ jeśli Twoje zwierzę wciąż rośnie, musisz mieć pewność, że jest odpowiednio rozwinięte, by móc zmienić karmę.

  • Podzielenie dziennej racji żywieniowej na mniejsze, częstsze posiłki może pomóc mu czuć się najedzonym w ciągu dnia. 3-4 posiłki dla psa i 6-8 posiłków dla kota to idealne proporcje. Podajniki jedzenia z wbudowanym minutnikiem to świetne rozwiązanie, jeśli jesteś w pracy. Mokra karma ma większą zawartość wody niż sucha i tym samym również bardziej pomaga w zaspokojeniu apetytu. Spróbuj podawać swojemu zwierzęciu mokrą karmę lub podawaj suchą nasączoną wodą. Powinien być dłużej syty.

Zmiany w sierści i umaszczeniu

Niektórych właścicieli bardzo to martwi. Zmiany w sierści po kastracji są jednak nadzwyczaj rzadkim zjawiskiem. Niektóre rasy spanieli wydają się nieco bardziej puszyste. Niektóre koty o jasnym umaszczeniu, np. syjamskie, mogą porastać ciemnym futrem w miejscu, gdzie było one wygolone do zabiegu. Jednak tego typu zmiany występują rzadko, są jedynie aspektem wizualnym i nie stanowią żadnego problemu dla kota czy psa.

Nietrzymanie moczu

Hormony żeńskie u psów pomagają utrzymać pęcherz moczowy w dobrej kondycji. Ponieważ podczas kastracji usuwane są hormony płciowe, czasami można zaobserwować nietrzymanie moczu w późniejszym okresie życia. Zwykle objawia się to wyciekiem moczu podczas snu lub przy zmianie pozycji. Ten problem dotyka tylko około 5% suczek i ma tendencję do nasilania się u większych, grubszych lub starszych zwierząt. Dostępne są leki, które mogą naprawdę pomóc i uważam, że już samo zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka przy kastracji sprawia, że warto się na nią zdecydować.

Jako właścicielka zwierząt oraz lekarz weterynarii, uważam, że korzyści zdrowotne wynikające z kastracji znacznie przewyższają ryzyko i liczne drobne obawy. Więcej o tych korzyściach zdrowotnych można przeczytać w naszych artykułach na temat kastracji psów i kotów.

Contributor Bio

Emma Milne

Emma Milne

 

Dr Emma Milne uzyskała tytuł lekarza weterynarii w 1996 roku. Przez 12 lat pracowała w małym gabinecie, a przez siedem lat jako doradca ds. żywienia klinicznego. Jest znana ze swojej działalności na rzecz zwierząt i napisała dziesięć książek o zwierzętach domowych.

 

Powiązane artykuły

Powiązane produkty